www.interempresas.net
  Fruites Hortalisses
es en ca
 
Nectarina, Prunus persica var. nectarina / Rosaceae
L'origen de la nectarina no estan molt bé determinat, encara que sorgeix al mateix temps que el préssec. Els principals països productors es troben a Àsia, Conca Mediterrània i Estats Units.

L'origen de la nectarina és desconegut, encara que la seva història ens remunta a fa 2.000 anys i sorgeix al mateix temps que el préssec. Des del punt de vista genètic, el cultiu de la nectarina és un fenomen molt interessant en l'horticultura.

Els països productors estan localitzats per tota la Conca Mediterrània, Sud-àfrica, els Estats Units, i Austràlia. En els últims temps, tots els països de la Unió Europea han augmentat les seves produccions en aquesta fruita. La producció mundial de préssecs i nectarinas s'estima entorn dels 12.000.000 de tones.


PAIS
PRODUCCIÓ (milers tones) %
 19981999 
Africa8048327
Àsia4.6014.61038
Europa3.5464.18335
Amèrica del Nord1.4551.48412
Oceania1041071
Sud-amèrica7748257
TOTAL11.28412.041100

Font: Fresh Produeix Desk Book (2001).

Els 10 principals països productors de préssecs i nectarinas així com la seva evolució de producció en els últims anys, es reflecteix en la següent taula:


PAIS
PRODUCCIÓ (milers tones)   
 1989-91199619971998
Xina1.2322.7762.9962.996
Itàlia:1.5911.7541.1581.429
Estats Units1.3031.1791.4301.300
Espanya708870925988
Grècia760876588480
França:475464469470
Turquia339360355400
Xile:191280270285
Argentina237281290280
Sud-àfrica145173251240

Font: Anuari FAO de producció 1998.

A Estats Units, el principal estat productor de varietats comercials és Califòrnia, amb més del 98% de la producció americana.

Els principals països productors de la Unió Europea són Espanya i Itàlia. A Espanya les principals regions productores són Sevilla i Huelva.

Quant a les exportacions, els principals exportadors de préssecs i nectarinas són països de la conca mediterrània.

PAISEXPORTACIONS: 
 tones 1998milers d'O.S. $ 1998
Itàlia330.245349.930
Espanya198.196260.113
Estats Units83.65980.593
França70.403112.053
Xile68.30748.083
Grècia47.07936.191
Holanda12.63016.784
Alemanya784010.003
Sud-àfrica5.9006.747
Argentina4.2574.211

Font: Anuari FAO de Comerç, 1998

Les importacions de préssecs i nectarinas es mostren en la següent taula:


IMPORTACIONS VALOR 1000 $ any 1999
 
Alemanya228.831
Regne Unit115.837
França75.571
Estats Units64.098
Itàlia51.816
Canadà45.354
Països Baixos34.653
Bèlgica-Luxemburg34.467
Suïssa30.723
Polònia26.876

(Importació de Préssecs i Nectarinas)
Font: Anuari FAO de Comerç, ( http://www.fao.org)


IMPORTACIONS QUANTITAT (tones) any 1999
 
Alemanya331.280
Regne Unit107.721
França65.591
Polònia62.968
Canadà54.470
Estats Units48.361
Itàlia45.720
Països Baixos41.847
Polònia37.089
Suïssa32.976

(Importació de Préssecs i Nectarinas)
Font: Anuari FAO de Comerç, ( http://www.fao.org)
Interempresas Media, S.L. / 2019 [ Avís legal | Política de Protección de Datos | Política de cookies | Publicidad]