www.interempresas.net
  Fruites Hortalisses
es en ca
 
Llimona, Citrus limon / Rutaceae
La llimona és originària del sud-est asiàtic, encara que actualment es produeix en totes l'àrees tropicals i temperades del globus. El principal país productor és Mèxic seguit de l'Índia, mentre que Espanya és el primer país exportador de llimones i llimes.

La llimona és probablement originari del sud de la Xina on es rendeix culte al fruit sent un símbol de la felicitat, i es conrea a Àsia des de fa més de 2.500 anys. Una vegada estès el cultiu per la Xina va arribar a la zona de l'actual Iran. Van ser els àrabs a partir del segle X els qui ho van difondre per la conca mediterrània, per l'est cap a Grècia i per l'oest cap a Espanya.

Actualment es produeixen llimones en totes les àrees tropicals i temperades del planeta. Segons el Fresh Produeix Desk Book del 2001, la producció mundial de llimones i llimes aconsegueix al voltant de les 9.637.000 tones. La següent taula reflecteix clarament la distribució de la producció per continents.


PAIS
PRODUCCIÓ (milers tones) %
 19981999 
Africa5675716
Àsia3.0583.06132
Europa1.6851.64117
Amèrica del Nord2.2652.29324
Oceania3636-
Sud-amèrica1.9792.03521
TOTAL9.5909.637100

Font: Fresh Produeix Desk Book (2001).

La producció europea ocupa el quart lloc en el rànquing mundial. Els principals països productors són Espanya, Itàlia i Grècia.

Els 10 principals països productors del món així com la seva evolució de producció en els últims anys, es reflecteix en la següent taula:


PAIS
PRODUCCIÓ (milers tones)   
 1989-91199619971998
Mèxic7271.1261.1261.091
Índia7479801.0001.000
Iran4607549401.000
Argentina497801871871
Estats Units718913869848
Espanya603484647688
Itàlia674610615610
Brasil392455455455
Turquia374401270360
Egipte352312264300

Font: Anuari FAO de Producció 1998 (inclou llimones i llimes).

Com es pot apreciar el país amb major producció en llimones i llimes és Mèxic, molt a prop es troba l'Índia i Iran la producció de la qual és similar.

A Espanya, la principal zona productora és la costa llevantina, sent València, Alacant i sobretot Murcia els més importants productors d'aquest fruit existint grans extensions dedicades a l'exportació de llimones per a Europa.

En la següent taula es detalla les 8 províncies amb major superfície conreada de llimones en 1989 expressada en hectàrees:


PROVÍNCIA
SUPERFÍCIE (ha)
Murcia25.567
Alacant15.553
Màlaga5.588
Almeria1.191
Sevilla313
Canàries265
Balears264
València220
TOTAL (tota Espanya)49.566

Font: Anuari d'Estadística Agrària 1989. Ministeri d'Agricultura, Pesca i Alimentació. Secretaria General Tècnica.

Es pot comprovar analitzant les dades anteriors que més de la meitat de la superfície productora a Espanya se centra a la província de Múrcia, superant en superfície a tota l'àrea conreada a Alacant i Màlaga.
Font: Anuari d'Estadística Agrària 1989. Ministeri d'Agricultura, Pesca i Alimentació. Secretaria General Tècnica.

Quant a les exportacions, els 10 principals exportadors de llimones i llimes són:


PAIS
EXPORTACIONS 
 tones 1998milers de $ 1998
Espanya501.177260.636
Mèxic217.67954.907
Argentina154.34573.376
Estats Units121.71581.448
Turquia103.47558.001
Holanda82.03455.379
Sud-àfrica55.00017.050
Grècia36.90412.388
Itàlia24.72214.562
Uruguai17.8446.940

(Exportació de llimones i llimes)
Font: Anuari FAO de Comerç, 1998.

Es pot observar l'enorme diferència entre l'exportació d'Espanya i la resta dels principals països exportadors. Espanya exporta 280.000 tones més que el segon país exportador que és Mèxic. La quantitat de tones exportades per Espanya supera el total de tones exportades per Mèxic, Estats Units i Argentina.

Els deu principals països importadors de llimes i llimones són:


PAIS
IMPORTACIONS 
 tones 1998milers de $ 1998
Estats Units183.47358.750
Alemanya133.04588.359
França116.72684.994
Holanda102.42265.267
Polònia96.96642.946
Federació Russa96.43629.560
Japó86.445130.658
Regne Unit61.92850.734
Itàlia61.34544.366
Canadà42.04724.415

(Exportació de llimones i llimes)
Font: Anuari FAO de Comerç, 1998.

Es pot comprovar que les primeres posicions, a excepció d'Estats Units, les ocupen països nòrdics. Això és a causa que són països que a més de proveir el seu propi mercat interior, es dediquen a la reexportació.
Interempresas Media, S.L. / 2019 [ Avís legal | Política de Protección de Datos | Política de cookies | Publicidad]