www.interempresas.net
  Fruites Hortalisses
es en ca
 
Poma, Malus domestica / Rosaceae
Poma
La pomera és originària de les zones temperades d'Europa, l'oest del Turkestán i el suoeste i centre d'Àsia. És un fruit que es consumeix des de fa moltíssim temps. A Suïssa i Itàlia sembla haver-hi evidències de pomeres de fa uns 4.500 anys.

Els principals països productors es troben en regions de climes temperats com Europa, Estats Units, Turquia i Xina

La producció mundial, en 1999 va ser la que es reflecteix en el següent quadre:

ContinentMilers de tones%
Africa1.5463
Àsia31.99252
Europa16.67528
Amèrica del Nord5.74110
Oceania8361
Sud-amèrica3.4116
Total60.201100

Font: Fresh Produeix Desk Book (2001)

Els 10 principals països productors així com la seva evolució de producció en els últims anys, es reflecteix en la següent taula:

PAISPRODUCCIÓ(milers tones)     
 1989-9119961997199819992000
Xina4.46917.05617.22717.50820.81122.889
USA4.4344.7094.6834.9644.7994.843
Turquia1.8832.2002.3502.5002.5002.500
Iran1.3781.9251.9982.0002.1372.200
Itàlia1.9352.0711.8352.1152.3432.155
França2.1132.4462.4452.5002.1652.140
Alemanya1.9572.1621.6022.1542.2681.800
Índia1.1181.2501.3001.3001.3201.320
Polònia1.0901.9522.0981.6871.6041.280
Argentina9641.2191.3061.347828828

Font: Anuari FAO de Producció (1998) i ( http://www.fao.org)

S'observa que Xina produeix més de 4 vegades la quantitat de pomes que el següent país productor, Estats Units.

Així doncs, la producció mundial de pomes supera les 53 milions de tones, de les quals 1/3 es cull a Europa.

Els 10 principals països exportadors, respecte al valor en milers de $, han estat en 1998 i 1999 els que indica el següent quadre:

PaísMilers de $ 
 19981999
França488.559419.455
EstadosUnidos350.454372.449
Nova Zelanda204.083274.037
Itàlia258.773270.760
Xile233.443259.400
Holanda186.582214.485
Bèlgica-Luxemburg238.857206.429
Sud-àfrica125.16297.924
Xina94.62997.560
Argentina118.09395.681

Font FAO, ( http://www.fao.org)

La quantitat en tones corresponents als països anteriors, han estat en 1998 i 1999 els que indica el següent quadre:

PaísTones 
 19981999
França766.207717.772
Estats Units d'Amèrica582.234638.926
Nova Zelanda291.720362.183
Itàlia540.138569.239
Xile575.601521.715
Holanda338.901434.006
Bèlgica-Luxemburg335.470408.823
Sud-àfrica273.539250.816
Xina204.469252.264
Argentina227.520182.154

Font FAO, ( http://www.fao.org)

Els 10 principals països importadors de pomes, en tones mètriques, han estat, en 1998 i 1999, els que figuren a continuació:

PaísTones 
 19981999
Alemanya707.763725.206
Regne Unit460.369449.492
Holanda235.922338.814
Xina252.645260.310
Bèlgica-Luxemburg248.411232.541
Espanya132.909213.317
EstadosUnidos d'Amèrica141.971164.167
Federació de Rússia358.758162.145
Mèxic84.067136.379
Canadà115.278121.294

Font FAO, ( http://www.fao.org)

La Unió Europea importa 2.100.000 tones, de les quals 600.000 provenen de l'hemisferi sud.

Els 10 principals països importadors de pomes, respecte al seu valor en milers de $, han estat, en 1998 i 1999, els següents:

PaísMilers de $ 
 19981999
Regne Unit390.920374.154
Alemanya438.656367.141
Països Baixos163.745216.019
Bèlgica Luxemburg204.954178.143
Xina185.233168.562
Estats Units95.390134.484
Mèxic66.335122.307
Espanya79.463120.433
Canadà84.74984.509
França66.33567.092

Font FAO, ( http://www.fao.org)
Interempresas Media, S.L. / 2019 [ Avís legal | Política de Protección de Datos | Política de cookies | Publicidad]