www.interempresas.net
  Fruites Hortalisses
es en ca
 
Mongeta verda, Phaseolus vulgaris / Leguminosae (Fabaceae)
El seu origen és una miqueta incert. Es pensa que els seus orígens procedeixen d'Àsia des d'on hauria arribat a Europa en temps molt antics (referències romanes i gregues).

La producció mundial és d'unes 4.314.000t i està distribuïda per continents de la forma següent:

ContinentMilers de tones
Africa311
Àsia2.590
Europa1.030
Amèrica del Nord253
Oceania53
Sud-amèrica77
Total4.314

Font: FAO Production Yearbook (1998)

Els principals països productors són:

PaísMilers de tones
Xina1.200(*) F
Turquia450
Índia400F
Espanya250
Egipte210F
Itàlia193
USA152F
França115F
Tailàndia85F
Països Baixos80F

Font: FAO Production Yearbook (1998)
(*) F : Valor benvolgut per la FAO

El principal país productor és Xina (1.200.000 t) i Espanya ocupa el quart lloc de la producció mundial de mongetes verdes amb un total de 250.000 t. Un 86% de la producció es destina la consumo en fresc, consumint-se un 76% al mercat intern i el restant 10% anés d'Espanya. França és el principal comprador, seguit d'Holanda i Alemanya.

Al món s'importen 247.562 tones segons dades de l'any 1999 de la FAO. Els principals països importadors són en primer lloc Bèlgica i Luxemburg, seguits de França i Països Baixos. Els deu primers països importadors mundials es mostren en el següent quadre:

PaísTones
Bèlgica-Luxemburg44.719
França36.128
Països Baixos25.261
Regne Unit25.225
USA24.031
Canadà20.623
Alemanya17.790
Espanya7.433
Singapur6.478
Itàlia6.302

Font: FAOSTAT Database Results (1999)

Espanya va importar en 1999 set mil quatre-centes trenta-tres tones situant-se en el 8º lloc dins de les importacions mundials.

Mundialment les importacions en 1999 van ascendir a 289.862 milers de dòlars. França va ser el país que més diners va aportar en les seves importacions, seguit de Regne Unit i Estats Units. En el següent quadre es mostren els deu primers països que major capital van aportar en les seves importacions.

PaísMilers de dòlars
França60.667
Regne Unit55.389
USA32.037
Països Baixos31.223
Alemanya22.756
Canadà19.201
Bèlgica-Luxemburg19.115
Itàlia9.557
Espanya4.691
Suïssa4.388

Font: FAOSTAT Database Results (1999)

Espanya ocupa el novè lloc amb 4.691 milers de dòlars en les seves importacions.

Mundialment s'exporten 230.425 tones de mongetes verdes segons dades de l'any 1999 de la FAO. Els principals països exportadors són en primer lloc França, Estats i els Països Baixos. Els deu primers països exportadors mundials es mostren en el següent quadre:

PaísTones
França34.941
USA33.586
Països Baixos26.717
Espanya24.330
Mèxic18.903
Kenya18.124
Nigèria10.942
Jordània9.090
Malàisia6.753
Itàlia5.872

Font: FAOSTAT Database Results (1999)

Espanya va exportar en 1999 vint-i-quatre mil tres-centes trenta tones situant-se en el 4º lloc dins de les exportacions mundials.

Mundialment les exportacions en 1999 van ascendir a 196.210 milers de dòlars. Espanya va ser el país que més diners va aportar en les seves exportacions, seguit de Kenya i els Estats Units. En el següent quadre es mostren els deu primers països que major capital van aportar:

PaísMilers de dòlars
Espanya40.930
Kenya25.511
USA24.527
Mèxic18.057
França16.692
Països Baixos15.945
Regne Unit4.165
Nigèria3.635
Bèlgica-Luxemburg3.173
Nicaragua3.027

Font: FAOSTAT Database Results (1999)

Espanya ocupa el primer lloc amb 40.930 milers de dòlars en les seves exportacions.

A Espanya hi ha una superfície total dedicada al cultiu de la mongeta de més de 135.087 i la producció benvolguda l'any 1999 per comunitats va ser la següent:

Tipus de juevesÀreaHectàreesTones
Jueva GraGalícia40.39016.917
 Castella i Lleó4.7328.131
 Astúries2.6071.873
 Total52.70032.400
Jueva de VerdejoAndalusia9.83396.530
 Catalunya1.64820.754
 La Rioja1.57718.998
 Total21.600222.700
 TOTAL JUEVES135.087418.303

Font: L'Horticultura Espanyola (2001) SECH.
Interempresas Media, S.L. / 2019 [ Avís legal | Política de Protección de Datos | Política de cookies | Publicidad]