www.interempresas.net
  Fruites Hortalisses
es en ca
 
Albercoc, Prunus armeniaca / Rosaceae
L'origen de l'albercoc és Xina i les referències del seu cultiu es remunten a 3.000 anys abans del llarg del riu Mississipí.

En la següent taula es mostren les dades de producció mundial per continents:


PAIS
PRODUCCIÓ (milers de tones) %
 19981999 
Africa32333012
Àsia1.3641.36851
Europa62280530
Amèrica del Nord1091204
Oceania30301
Sud-amèrica49632
TOTAL2.4972.716100

Font: Fresh Produeix Desk Book (2001).

A tot el món es produeixen més de 2.700.000 tones d'albercocs, dels quals prop de 800.000 corresponen a Europa.

Segons la FAO (Organització de les Nacions Unides per a l'Alimentació i l'Agricultura), els 10 primers productors d'albercocs són:


PAIS
PRODUCCIÓ (milers tones)   
 1989-91199619971998
Turquia362241306538
Iran88215198198
Pakistan89188190190
França113176157160
Espanya165198128152
Itàlia174137106142
Ucraïna-124115122
el Marroc8288104117
Estats Units10272126107
Líban44666462

Font: Anuari Producció FAO (1998)

Com es pot observar, Turquia és la principal productora seguit per països asiàtics. Entre els principals països productors d'Europa es troben a més de Turquia, Espanya, Itàlia i França.

A Espanya la producció mitjana es troba entorn de les 160.000 tones, de les quals la regió de Múrcia contribueix amb al voltant del 65%, la costa Valenciana amb un 28% i la resta es distribueixen entre Albacete i Zaragoza.

Els principals països exportadors són els que es mostren en la taula:


PAIS
EXPORTACIONS 
 tones 1998milers d'O.S. $ 1998
França51.97350.274
Espanya41.84936.645
Itàlia26.64819.015
Grècia11.3329.493
Estats Units9.3079.510
Síria, República Arabe7.2547.115
Països Baixos6.2785.864
Sud-àfrica6.0264.748
Uzbekistan3.6376.663
Líban2.641590

Font: ( http://www.fao.org)

Les importacions tant en valor com en quantitat es mostren en la següent taula:


IMPORTACIONS VALOR 1000 $ any 1999
 
Alemanya49.738
Itàlia25.225
Suïssa14.709
França12.220
Regne Unit9.184
Àustria8.182
Bèlgica-Luxemburg7.778
Federació Russa6.880
Països Baixos5.956
Canadà5.131

Font: Anuari FAO de Comerç, ( http:://www.fao.org)


IMPORTACIONS QUANTITAT (tones) any 1999
 
Alemanya51.124
Itàlia28.592
Franica14.068
Suïssa12.196
Àustria10.768
Federació Russa9.541
Bèlgica-Luxemburg7.401
Països Baixos7.301
Regne Unit6.722
Canadà4.819

Font: Anuari FAO de Comerç, ( http://www.fao.org)
Interempresas Media, S.L. / 2023 [ Avís legal | Política de Protección de Datos | Política de cookies | Publicidad]