www.interempresas.net
  Fruites Hortalisses
es en ca
 
Aranja, Citrus paradisi / Rutaceae
Aranja
L'origen de l'aranja no és molt clar, certs autors afirmen que es tracta d'un encreuament natural entre taronger dolç i la toronja o pummelo (cítric més tropical) que va tenir lloc a Barbados, en les Índies Occidentals cap a l'any 1700. Es pensa que les llavors de pummelo van ser introduïdes per un Barbados de mans d'un capità anglès anomenat Philip Shaddock en 1649, encara que no es van tenir referències d'aquesta fruita fins a 1823.

Les aranges es produeixen en àrees tropicals i temperades, collint-se durant l'hivern. La producció es destina per a consum en fresc o per a l'elaboració de melmelada i suc. La producció mundial ronda els 4.700.000 tones, mentre que la producció europea és d'ordre de 49.000 tones.

En la següent taula es mostren les dades de producció mundial:


PAIS
PRODUCCIÓ (milers de tones) %
 19981999 
Africa3703768
Àsia1.01899621
Europa49491
Amèrica del Nord2.9932.92261
Oceania2121
Sud-amèrica4224189
TOTAL4.8734.782100

Font: Fresh Produeix Desk Book 2001

Estats Units és el productor capdavanter a nivell mundial amb mes del 50% de la producció, de la qual aproximadament el 45% es destina al consum en fresc. Altres productors importants són Argentina, Cuba, Xipre, Israel, Mèxic, Moçambic i Sud-àfrica.

Els deu primers països exportadors de cítrics, entre els quals s'inclou l'aranja, diferents a les taronges, tangelos (híbrids d'aranja i mandarina) i mandarines són:


PAIS
EXPORTACIONS 
 tones 1998milers de$1998
EstadosUnidos388.099195.673
Israel130.50065.320
Holanda113.44462.990
Bèlgica-Luxemburg86.34551.996
Sud-àfrica76.00037.860
Turquia42.01819.730
Argentina27.22412.665
Xipre26.28310.154
Swazilàndia22.0005.500
Espanya21.32311.361

Exportació d'altres cítrics)
Font: Anuari FAO de Comerç, 1998.

Es pot observar la diferència entre l'exportació d'Estats Units i la resta dels principals països exportadors entre els quals es troba Israel, un dels principals proveïdors d'Europa. Pot sorprendre que països nòrdics com Holanda i el Benelux estiguin entre els principals exportadors, això és a causa que són països ‘reexportadores’ és a dir ports d'entrada i redistribució a Europa.

A Espanya el consum de l'aranja no és molt significatiu encara que va en augment. La principal sortida de l'aranja conreada a Espanya és el mercat europeu, on la qualitat de les aranges alacantines, murcians i valencians és molt benvolguda. En els últims anys províncies andaluses com Sevilla, Màlaga i Almeria han incrementat les seves produccions d'aquest agre amb vista als mercats europeus.

El principal país importador d'aranja és el país nipó, Japó, amb una certa diferència pel que fa al segon quant a volum d'importació tal com reflecteix la taula:


PAIS
IMPORTACIONS 
 Tones 1999milers de $ 1999
Japó262.416233.645
França134.19077.519
Holanda133.57771.325
Bèlgica-Luxemburg107.71155.627
Alemanya85.40948.764
Regne Unit75.81339.547
Canadà58.81829.805

Xina
40.37522.583
Itàlia37.01918.717

Polònia
31.48412.793

Font: ( http://www.fao.org)

Interempresas Media, S.L. / 2019 [ Avís legal | Política de Protección de Datos | Política de cookies | Publicidad]